Cetatea Târgu Neamț, învingătoare județeană

0

În etapa cu numărul opt a ligii a III-a, Cetatea Târgu Neamț a învins Ceahlăul II Piatra Neamț cu scorul de 3 – 1.

În etapa trecută, Cetatea reușise un egal pe teren propriu cu Bucovina Pojorâta (3 – 3), după un meci dificil și lipsit de concentrare. Vineri, 17 octombrie, în ciuda ploii și a terenului sintetic, echipa antrenată de Ciprian Danciu a reușit să se impună la Piatra Neamț pe tot parcursul meciului.

Târgnemțeanul Homneac a înscris în minutul 14 primul gol al meciului și singurul din prima repriză. Tabela de marcat arată același rezultat până în minutul 60, când Miron marchează din penalty, iar scorul devine 2- 0 pentru Cetatea.  Ungureanu de la Ceahlăul II reduce din diferență în minutul 80. După cinci minute, Miron închide tabela de marcat, rezultatul final al partidei fiind: (Cetatea Târgu Neamț) 3 -1 (Ceahlăul II).

Echipa de la poalele Cetății cumulează 17 puncte și urcă astfel pe locul doi în clasamentul ligii a III-a seria 1, la patru puncte distanță de liderul seriei, Știința Miroslava.

În etapa următoare, Cetatea întâlnește CSM Pașcani – numărul 10 în clasament. Meciul se va desfășura sâmbătă, 25 octombrie, pe Stadion „Cetatea”.