Comuna Agapia – Neamț, statistici

Datele statistice oficiale la care am avut acces în 2026 provin din perioade de raportare diferite. Articolul reunește indicatori despre populație, teritoriu, locuințe, educație, sănătate, economie, patrimoniu și finanțe publice. Pentru fiecare serie este folosită ultima valoare disponibilă, iar comparațiile urmăresc perioadele de referință ale indicatorului respectiv.
Teritoriul și satele comunei
Comuna cuprinde 4 sate: Agapia, Filioara, Săcălușești, Văratec. Reședința este în Agapia. Codul SIRUTA al comunei este 121108.
Suprafața totală raportată este de 6.037 de hectare, echivalentul a 60,37 km².
| Categoria de teren | Suprafață | Pondere în total |
|---|---|---|
| Terenuri agricole | 2.565 ha | 42,49% |
| Păduri | 3.190 ha | 52,84% |
| Alte suprafețe | 282 ha | 4,67% |
Suprafața agricolă cuprinde 1.412 ha arabile, 782 ha de pășuni, 257 ha de fânețe, 114 ha de livezi.
Populația după domiciliu și structura pe vârste
Ultima valoare din seria consultată este de 4.043 de persoane, față de 4.194 la începutul intervalului. Diferența reprezintă o scădere de 151 de persoane, respectiv 3,6%.
| Grupa de vârstă | Începutul intervalului | Finalul intervalului | Pondere la final |
|---|---|---|---|
| 0–14 ani | 515 | 470 | 11,63% |
| 15–64 ani | 2.809 | 2.695 | 66,66% |
| 65 de ani și peste | 870 | 878 | 21,72% |
| Total | 4.194 | 4.043 | 100% |
Numărul copiilor de până la 14 ani scade cu 45, iar cel al persoanelor de cel puțin 65 de ani crește cu 8. Raportul ajunge la aproximativ 186,8 vârstnici la 100 de copii, față de 168,9 la început. Cea mai numeroasă grupă de cinci ani este 50–54 ani, cu 411 persoane.
În ultima înregistrare a populației după domiciliu sunt 1.727 de bărbați și 2.316 femei, în total 4.043 de persoane. Aceste date sunt provizorii.
Populația rezidentă la recensământ
Recensământul consemnează 3.696 de locuitori rezidenți.
| Grupa de vârstă | Locuitori | Pondere |
|---|---|---|
| 0–14 ani | 461 | 12,47% |
| 15–64 ani | 2.283 | 61,77% |
| 65 de ani și peste | 952 | 25,76% |
Populația rezidentă se referă la reședința obișnuită, iar populația după domiciliu la adresa oficială. Cele două valori provin din momente și definiții statistice diferite; diferența dintre ele nu măsoară, singură, emigrația.
Nașteri, decese și bilanț natural
| Indicator | Începutul intervalului | Finalul intervalului |
|---|---|---|
| Născuți vii | 30 | 13 |
| Decedați | 79 | 51 |
| Bilanț natural | -49 | -38 |
În ultima raportare sunt 13 nașteri și 51 de decese. Bilanțul natural este negativ, de -38 de persoane. Acest indicator reprezintă diferența dintre nașteri și decese și nu include schimbările de domiciliu.
Căsătorii, divorțuri și schimbări de domiciliu
| Evenimente în perioada raportată | Număr |
|---|---|
| Căsătorii | 15 |
| Divorțuri | 4 |
| Tipul schimbării | Stabiliri | Plecări | Sold |
|---|---|---|---|
| Domiciliu | 61 | 69 | -8 |
| Reședință | 17 | 64 | -47 |
| Migrație internațională definitivă | 3 | 5 | -2 |
Fluxurile privesc anul de raportare. Migrația internațională definitivă este deja inclusă în schimbările de domiciliu. Domiciliul și reședința sunt serii distincte; soldurile nu se însumează.
Salariați și șomeri înregistrați
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Număr mediu de salariați, ultima valoare | 301 |
| Evoluție între prima și ultima valoare | 257 → 301; +44 (+17,12%) |
Cele șase valori succesive ale seriei anuale sunt: 257 → 246 → 253 → 279 → 291 → 301.
| Șomeri înregistrați | Total | Din care femei |
|---|---|---|
| Toate categoriile | 30 | 8 |
| Indemnizați | 8 | 1 |
| Neindemnizați | 22 | 7 |
Salariații sunt raportați după locul unde se desfășoară activitatea, în echivalent timp complet. Indicatorul include și instituțiile publice și nu reprezintă totalul locuitorilor care lucrează. Șomerii din tabel sunt persoanele înregistrate în evidență.
Locuințe și suprafață locuibilă
| Indicator | Începutul intervalului comparat | Finalul intervalului comparat | Diferență |
|---|---|---|---|
| Locuințe existente | 2.011 | 2.029 | 18 |
| Suprafață locuibilă, m² | 112.110 | 114.501 | 2.391 |
Fondul locativ cuprinde 2.029 de locuințe: 2.018 în proprietate privată și 11 în proprietate publică. Proprietatea privată reprezintă 99,46% din total. Suprafața locuibilă raportată este de 114.501 m², adică aproximativ 56,4 m² pe locuință.
Comparația folosește o porțiune a seriei disponibile. Seria completă prezintă discontinuități statistice, iar variația fondului existent nu trebuie confundată automat cu numărul locuințelor nou construite sau demolate.
Construcții și autorizații
| Locuințe terminate în perioada raportată | Număr |
|---|---|
| Total | 6 |
| Din fondurile populației | 6 |
| Autorizații de construire | Număr | Suprafață autorizată |
|---|---|---|
| Clădiri rezidențiale | 6 | 661 m² |
| Alte clădiri | 3 | 126 m² |
Autorizațiile privesc construcții aprobate și nu sunt echivalente cu locuințele finalizate.
Utilități și consumuri raportate
| Rețea | Lungime |
|---|---|
| Apă | 33 km |
| Canalizare | 5,8 km |
| Gaze naturale | — |
| Volum distribuit în anul de raportare | Total | Pentru uz casnic |
|---|---|---|
| Apă | 197.000 m³ | 181.000 m³ |
| Gaze naturale | — | — |
Uzul casnic reprezintă 91,9% din apa distribuită.
Lungimea rețelelor nu arată, singură, numărul gospodăriilor racordate. Marcajul „—” reproduce evidența disponibilă și nu este transformat într-o valoare estimată.
Învățământul și populația școlară
Este raportată o unitate de învățământ, la fel ca la începutul intervalului. Acest indicator nu reprezintă numărul clădirilor școlare. Totalul populației școlare este de 369, față de 313, ceea ce înseamnă o creștere de 56 de persoane, respectiv 17,9%.
| Nivel de educație | Începutul intervalului | Finalul intervalului |
|---|---|---|
| Copii înscriși în grădinițe | 51 | 96 |
| Învățământ liceal | 61 | 71 |
| Învățământ primar și gimnazial | 201 | 202 |
| Totalul populației școlare raportate | 313 | 369 |
Datele descriu înscrierile în unitățile de învățământ ale comunei, care pot școlariza și copii sau tineri din împrejurimi.
Personal didactic, dotări și biblioteci
| Nivel de învățământ | Unități independente | Cadre didactice |
|---|---|---|
| Primar și gimnazial | — | 17 |
| Liceal | 1 | 6 |
| Dotare școlară | Număr |
|---|---|
| Săli de clasă | 20 |
| Laboratoare | 3 |
| Ateliere școlare | — |
| Terenuri de sport | 1 |
| Calculatoare | 64 |
| Biblioteci | Număr |
|---|---|
| Total | 2 |
| Publice | 1 |
Unitățile independente au personalitate juridică și pot cuprinde mai multe clădiri și structuri arondate. Cadrele didactice sunt înregistrate la unitatea unde au norma de bază.
La învățământul primar și gimnazial apar elevi și cadre didactice, deși numărul unităților independente este marcat „—”. Organizarea administrativă nu trebuie confundată cu existența acestor niveluri de învățământ.
Servicii medicale și infrastructură sanitară
Ultima raportare disponibilă prezintă următoarele categorii de unități sanitare, separat pentru proprietatea publică și privată.
| Categoria de unitate sanitară | Proprietate publică | Proprietate privată |
|---|---|---|
| Cabinete medicale de familie | — | 1 |
| Cabinete stomatologice | — | 1 |
| Farmacii | — | 1 |
„Indisponibil” indică lipsa unei valori în raportarea statistică. Semnul „—” arată că nu există o înregistrare pentru combinația respectivă în extrasul consultat; niciunul nu înseamnă zero. Valoarea 0 este păstrată numai unde apare explicit.
Personalul medico-sanitar raportat
| Categoria de personal | Sector public | Sector privat |
|---|---|---|
| Medici | — | 1 |
| Din totalul medicilor: medici de familie | Indisponibil | 1 |
| Stomatologi | — | Indisponibil |
| Farmaciști | — | 2 |
| Personal sanitar mediu | 6 | 4 |
În seria comparată, evoluția este următoarea: medici în sectorul privat: 1 → 1; personal sanitar mediu în sectorul privat: 3 → 4.
Medicii de familie sunt incluși în totalul medicilor și nu se adaugă încă o dată. Numărul de cabinete și numărul de profesioniști sunt indicatori diferiți. Cifrele descriu înregistrările statistice pe sectoare, fără a constitui o numărătoare verificată a persoanelor distincte care pot lucra în mai multe locuri.
În infrastructură apare un cabinet stomatologic privat, dar numărul stomatologilor din sectorul privat este indisponibil în ultima raportare. Lipsa acestei valori nu demonstrează absența serviciilor stomatologice.
Pentru paturile din spitale și centre de sănătate, evidența locală consultată păstrează marcajul „—”.
Turism și capacitate de cazare
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Locuri de cazare raportate | 328 |
| Sosiri în anul de raportare | 10.246 |
| Înnoptări în anul de raportare | 18.408 |
| Durata medie calculată a șederii | 1,80 nopți pe sosire |
| Dintre tipurile de cazare | Locuri | Sosiri | Înnoptări |
|---|---|---|---|
| Apartamente și camere de închiriat | 46 | 734 | 1.531 |
| Pensiuni agroturistice | 276 | 9.330 | 16.471 |
Defalcarea pe tipuri este parțială și nu reprezintă toate categoriile incluse în total. Statistica acoperă structurile cu cel puțin cinci locuri de cazare. Sosirile nu sunt neapărat persoane distincte, iar valorile nu includ fiecare vizitator al comunei.
Așezarea geografică și reperele istorice
Agapia ocupă o parte a depresiunii Ozana–Topolița, la sud de Târgu-Neamț, pe văile Agapia și Filioara. DN15C oferă legătura dintre Piatra-Neamț și Târgu-Neamț, cu ramificații spre mănăstiri. Pe teritoriul comunei se găsesc rezervațiile forestiere Codrii de Aramă și Codrii de Argint.
Comuna era cunoscută drept Filioara la sfârșitul secolului al XIX-lea. Denumirea Agapia și mutarea reședinței în satul omonim datează din a doua jumătate a secolului al XX-lea. Viața monahală a lăsat un patrimoniu construit important în Agapia și Văratec.
Structura etnică și religioasă
Ponderile etnice și cele religioase reprezintă două distribuții distincte, fiecare raportată la întreaga populație recenzată.
| Apartenență etnică | Pondere în populația recenzată |
|---|---|
| Români | 87,12% |
| Alte etnii | 0,08% |
| Apartenență etnică necunoscută | 12,80% |
| Apartenență religioasă | Pondere în populația recenzată |
|---|---|
| Ortodocși | 86,63% |
| Alte religii | 0,24% |
| Apartenență confesională necunoscută | 13,12% |
Apartenența necunoscută este păstrată separat acolo unde este precizată. Diferențele mici față de totalul de 100% pot proveni din rotunjire.
Patrimoniul istoric inventariat
În inventarul consultat sunt 21 de înregistrări pentru comuna Agapia: 7 poziții principale și 14 componente ale unor situri sau ansambluri. Tabelul prezintă pozițiile principale; componentele sunt descrise în cadrul acestora.
| Obiectiv | Localizare | Caracteristici |
|---|---|---|
| Mănăstirea Agapia | Agapia | Ansamblu din secolele XVII–XIX, cu biserica „Sf. Voievozi”, paraclis, case monahale, construcții de incintă, biserica de lemn „Sf. Ioan Bogoslov”, turn-clopotniță și bolnița de lemn. |
| Casa scriitorului Alexandru Vlahuță | Agapia | Monument de arhitectură din secolul al XIX-lea. |
| Ansamblul schitului Sihla | Agapia | Ansamblu din secolele XVIII–XIX; include bisericile de lemn „Nașterea Sf. Ioan Botezătorul” și „Schimbarea la Față”. |
| Casa Lahovari | Văratec | Monument de arhitectură de la sfârșitul secolului al XIX-lea. |
| Mănăstirea Văratec | Văratec | Ansamblu din secolele XVIII–XX; cuprinde trei biserici, turnul-clopotniță de poartă și case monahale. |
| Clădirea școlii | Văratec | Monument de arhitectură de la începutul secolului al XX-lea. |
| Statuia Saftei Brâncoveanu | Văratec, în incinta mănăstirii | Monument de for public din secolul al XX-lea. |
Numărul de înregistrări include atât ansambluri sau situri, cât și componentele lor; nu reprezintă un total de clădiri distincte.
Finanțele comunei în execuția bugetară anuală
Execuția bugetară cuprinde venituri de 15.544.319,95 lei și cheltuieli de 15.756.986,88 lei în exercițiul anual consultat. Datele sunt agregate la nivel de ordonator principal: sunt incluse primăria și instituțiile finanțate prin același ordonator.
| Indicator | Total lei | Lei pe locuitor |
|---|---|---|
| Venituri | 15.544.319,95 | 4.205,71 |
| Cheltuieli | 15.756.986,88 | 4.263,25 |
| Diferența venituri–cheltuieli | -212.666,93 | -57,54 |
Indicatorii pe locuitor sunt calculați cu populația de 3.696 de persoane, reperul de recensământ din setul statistic folosit aici. Ei exprimă medii statistice, nu sume primite individual de fiecare locuitor.
Totalurile reprezintă încasările și plățile înregistrate, nu bugetul aprobat. Calculul exclude anumite transferuri între instituții pentru a limita dubla numărare. Diferența dintre venituri și cheltuieli nu arată, singură, banii liberi din conturi sau obligațiile de plată.
Principalele surse de venit
| Sursă de venit | Lei | Pondere |
|---|---|---|
| Sume din TVA pentru cheltuieli descentralizate | 2.843.017,09 | 18,29% |
| Subvenții pentru funcționare în baza parteneriatelor sau asocierilor | 2.663.269,00 | 17,13% |
| Contribuții de întreținere ale persoanelor asistate | 2.154.946,50 | 13,86% |
| Cote defalcate din impozitul pe venit | 1.875.321,94 | 12,06% |
| Sume dezangajate asociate jaloanelor și țintelor PNRR | 846.482,88 | 5,45% |
| Sume repartizate din fondul la dispoziția Consiliului Județean | 818.825,00 | 5,27% |
| Sume din impozitul pe venit pentru echilibrarea bugetului local | 698.186,63 | 4,49% |
| Fonduri europene nerambursabile primite de la alte administrații | 466.696,98 | 3,00% |
| Sume din TVA pentru echilibrarea bugetului local | 426.000,00 | 2,74% |
| Impozit pe mijloacele de transport ale persoanelor fizice | 423.006,76 | 2,72% |
| Celelalte poziții de venit, net | 2.328.567,17 | 14,98% |
| Total | 15.544.319,95 | 100% |
Primele două poziții din tabel însumează 35,42% din veniturile raportate. Tabelul prezintă încasări; o finanțare primită nu este echivalentă cu valoarea lucrărilor executate sau cu suma totală contractată.
Transferurile interne între secțiunile de funcționare și dezvoltare se compensează integral și sunt omise din lista surselor de venit. Eliminarea celor două poziții nu modifică totalul încasărilor.
Pe ce domenii sunt repartizate cheltuielile
Cele mai mari capitole sunt „Asigurări și asistență socială”; „Autorități publice și acțiuni externe”; „Transporturi”. Împreună însumează 73,34% din cheltuielile prezentate. Tabelul arată domeniul în care sunt înregistrate plățile.
| Domeniu | Total lei | Pondere | Lei pe locuitor |
|---|---|---|---|
| Asigurări și asistență socială | 6.056.180,33 | 38,43% | 1.638,58 |
| Autorități publice și acțiuni externe | 2.785.031,55 | 17,67% | 753,53 |
| Transporturi | 2.715.506,36 | 17,23% | 734,71 |
| Învățământ | 1.627.045,72 | 10,33% | 440,22 |
| Locuințe, servicii și dezvoltare publică | 1.394.976,45 | 8,85% | 377,43 |
| Cultură, recreere și religie | 962.658,51 | 6,11% | 260,46 |
| Protecția mediului | 207.336,52 | 1,32% | 56,10 |
| Acțiuni generale economice, comerciale și de muncă | 8.251,44 | 0,05% | 2,23 |
| Total | 15.756.986,88 | 100% | 4.263,25 |
Ce cuprind capitolele principale
Asistență acordată persoanelor în vârstă: 4.373.811,33 lei, adică aproximativ 1.183,39 lei pe locuitor.
Autorități executive: 2.785.031,55 lei, adică aproximativ 753,53 lei pe locuitor.
Drumuri și poduri: 2.715.506,36 lei, adică aproximativ 734,71 lei pe locuitor.
Asistență socială în caz de invaliditate: 1.556.189,00 lei, adică aproximativ 421,05 lei pe locuitor.
Iluminat public și electrificări: 811.204,74 lei, adică aproximativ 219,48 lei pe locuitor.
Cămine culturale: 800.477,55 lei, adică aproximativ 216,58 lei pe locuitor.
Asistența acordată persoanelor în vârstă are o pondere importantă în raportare. Bugetul agregat include și serviciile și instituțiile sociale raportate, nu numai cheltuielile aparatului primăriei; contribuțiile persoanelor asistate se regăsesc separat între veniturile încasate.
Valorile detaliate sunt deja incluse în capitolele de mai sus și nu se adaugă încă o dată la total. Cheltuielile pentru străzi, drumuri și poduri pot cuprinde construcții, reparații și servicii; întregul capitol nu este echivalent cu investițiile noi.
Sumele pentru învățământ descriu plățile din această raportare locală. Ele nu măsoară toate cheltuielile publice sau private de care beneficiază locuitorii, deoarece există și finanțări gestionate prin alte instituții.
Natura economică a cheltuielilor
Aceleași plăți pot fi citite și după natura lor: personal, bunuri și servicii, ajutoare sociale, active, dobânzi sau proiecte. Aceste categorii reprezintă o altă împărțire a aceluiași total; nu se adaugă la tabelul pe domenii.
| Categorie economică | Lei | Pondere |
|---|---|---|
| Cheltuieli de personal | 4.970.484,00 | 31,54% |
| Bunuri și servicii | 4.445.540,33 | 28,21% |
| Active nefinanciare | 2.956.290,78 | 18,76% |
| Asistență socială | 1.664.034,00 | 10,56% |
| Proiecte PNRR cu finanțare nerambursabilă | 1.245.825,67 | 7,91% |
| Proiecte FEADR și prin Fondul de modernizare (titlul 58) | 232.657,10 | 1,48% |
| Alte transferuri | 159.094,00 | 1,01% |
| Alte cheltuieli | 83.061,00 | 0,53% |
| Total | 15.756.986,88 | 100% |
FEADR desemnează Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală. Categoriile de proiecte pot include finanțarea națională și cheltuieli neeligibile, nu numai bani primiți de la Uniunea Europeană.
Funcționare și dezvoltare
| Secțiune | Lei | Pondere | Lei pe locuitor |
|---|---|---|---|
| Funcționare | 11.163.119,33 | 70,85% | 3.020,32 |
| Dezvoltare | 4.593.867,55 | 29,15% | 1.242,93 |
Activele nefinanciare însumează 2.956.290,78 lei, aproximativ 799,86 lei pe locuitor. Categoria cuprinde, între altele, construcții și echipamente. Secțiunea de dezvoltare reprezintă o clasificare distinctă: poate include și cheltuieli pentru proiecte finanțate prin alte titluri, iar valoarea netă ține cont de plățile recuperate.
Cheltuielile de personal includ primăria și instituțiile cuprinse în raportare, nu doar angajații aparatului primăriei. Ele includ mai mult decât salariile nete și nu permit calcularea unui salariu mediu fără numărul și structura posturilor finanțate.
Evoluția față de exercițiul anual precedent
Față de exercițiul anual precedent, veniturile scad cu 19,32%, iar cheltuielile scad cu 27,48%. Comparația folosește sume nominale, fără ajustarea la inflație. Pentru a explica variațiile sunt necesare și documentele proiectelor, rectificările și calendarul plăților.
Ponderile, mediile, diferențele și valorile pe locuitor sunt calculate pe baza sumelor exacte raportate. Pentru indicatorii financiari pe locuitor este folosit același reper de 3.696 de persoane; afișarea este rotunjită la două zecimale.


