Comuna Brusturi – Neamț, statistici

Datele statistice oficiale la care am avut acces în 2026 provin din perioade de raportare diferite. Articolul reunește indicatori despre populație, teritoriu, locuințe, educație, sănătate, economie, patrimoniu și finanțe publice. Pentru fiecare serie este folosită ultima valoare disponibilă, iar comparațiile urmăresc perioadele de referință ale indicatorului respectiv.
Teritoriul și satele comunei
Comuna cuprinde 4 sate: Brusturi, Groși, Poiana, Târzia. Reședința este în Brusturi. Codul SIRUTA al comunei este 121938.
Suprafața totală raportată este de 5.015 hectare, echivalentul a 50,15 km².
| Categoria de teren | Suprafață | Pondere în total |
|---|---|---|
| Terenuri agricole | 3.034 ha | 60,50% |
| Păduri | 1.796 ha | 35,81% |
| Alte suprafețe | 185 ha | 3,69% |
Suprafața agricolă cuprinde 1.689 ha arabile, 1.190 ha de pășuni, 86 ha de fânețe, 69 ha de livezi.
Populația după domiciliu și structura pe vârste
Ultima valoare din seria consultată este de 3.703 persoane, față de 3.883 la începutul intervalului. Diferența reprezintă o scădere de 180 de persoane, respectiv 4,6%.
| Grupa de vârstă | Începutul intervalului | Finalul intervalului | Pondere la final |
|---|---|---|---|
| 0–14 ani | 537 | 465 | 12,56% |
| 15–64 ani | 2.665 | 2.599 | 70,19% |
| 65 de ani și peste | 681 | 639 | 17,26% |
| Total | 3.883 | 3.703 | 100% |
Numărul copiilor de până la 14 ani scade cu 72, iar cel al persoanelor de cel puțin 65 de ani scade cu 42. Raportul ajunge la aproximativ 137,4 vârstnici la 100 de copii, față de 126,8 la început. Cea mai numeroasă grupă de cinci ani este 45–49 ani, cu 352 de persoane.
În ultima înregistrare a populației după domiciliu sunt 1.894 de bărbați și 1.809 femei, în total 3.703 persoane. Aceste date sunt provizorii.
Populația rezidentă la recensământ
Recensământul consemnează 3.686 de locuitori rezidenți.
| Grupa de vârstă | Locuitori | Pondere |
|---|---|---|
| 0–14 ani | 531 | 14,41% |
| 15–64 ani | 2.502 | 67,88% |
| 65 de ani și peste | 653 | 17,72% |
Populația rezidentă se referă la reședința obișnuită, iar populația după domiciliu la adresa oficială. Cele două valori provin din momente și definiții statistice diferite; diferența dintre ele nu măsoară, singură, emigrația.
Nașteri, decese și bilanț natural
| Indicator | Începutul intervalului | Finalul intervalului |
|---|---|---|
| Născuți vii | 27 | 24 |
| Decedați | 68 | 53 |
| Bilanț natural | -41 | -29 |
În ultima raportare sunt 24 de nașteri și 53 de decese. Bilanțul natural este negativ, de -29 de persoane. Acest indicator reprezintă diferența dintre nașteri și decese și nu include schimbările de domiciliu.
Căsătorii, divorțuri și schimbări de domiciliu
| Evenimente în perioada raportată | Număr |
|---|---|
| Căsătorii | 14 |
| Divorțuri | 2 |
| Tipul schimbării | Stabiliri | Plecări | Sold |
|---|---|---|---|
| Domiciliu | 73 | 78 | -5 |
| Reședință | 26 | 34 | -8 |
| Migrație internațională definitivă | 1 | 5 | -4 |
Fluxurile privesc anul de raportare. Migrația internațională definitivă este deja inclusă în schimbările de domiciliu. Domiciliul și reședința sunt serii distincte; soldurile nu se însumează.
Salariați și șomeri înregistrați
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Număr mediu de salariați, ultima valoare | 201 |
| Evoluție între prima și ultima valoare | 225 → 201; -24 (-10,67%) |
Cele șase valori succesive ale seriei anuale sunt: 225 → 215 → 221 → 205 → 201 → 201.
| Șomeri înregistrați | Total | Din care femei |
|---|---|---|
| Toate categoriile | 90 | 37 |
| Indemnizați | 15 | 8 |
| Neindemnizați | 75 | 29 |
Salariații sunt raportați după locul unde se desfășoară activitatea, în echivalent timp complet. Indicatorul include și instituțiile publice și nu reprezintă totalul locuitorilor care lucrează. Șomerii din tabel sunt persoanele înregistrate în evidență.
Locuințe și suprafață locuibilă
| Indicator | Începutul intervalului comparat | Finalul intervalului comparat | Diferență |
|---|---|---|---|
| Locuințe existente | 1.643 | 1.655 | 12 |
| Suprafață locuibilă, m² | 69.516 | 70.912 | 1.396 |
Fondul locativ cuprinde 1.655 de locuințe: 1.651 în proprietate privată și 4 în proprietate publică. Proprietatea privată reprezintă 99,76% din total. Suprafața locuibilă raportată este de 70.912 m², adică aproximativ 42,8 m² pe locuință.
Comparația folosește o porțiune a seriei disponibile. Seria completă prezintă discontinuități statistice, iar variația fondului existent nu trebuie confundată automat cu numărul locuințelor nou construite sau demolate.
Construcții și autorizații
| Locuințe terminate în perioada raportată | Număr |
|---|---|
| Total | 11 |
| Din fondurile populației | 11 |
| Autorizații de construire | Număr | Suprafață autorizată |
|---|---|---|
| Clădiri rezidențiale | 10 | 1.658 m² |
| Alte clădiri | — | — |
Autorizațiile privesc construcții aprobate și nu sunt echivalente cu locuințele finalizate. Marcajul „—” este păstrat din evidență și nu este înlocuit cu o valoare estimată.
Utilități și consumuri raportate
| Rețea | Lungime |
|---|---|
| Apă | 11,8 km |
| Canalizare | 8 km |
| Gaze naturale | — |
| Volum distribuit în anul de raportare | Total | Pentru uz casnic |
|---|---|---|
| Apă | 21.000 m³ | 19.000 m³ |
| Gaze naturale | — | — |
Uzul casnic reprezintă 90,5% din apa distribuită.
Lungimea rețelelor nu arată, singură, numărul gospodăriilor racordate. Marcajul „—” reproduce evidența disponibilă și nu este transformat într-o valoare estimată.
Învățământul și populația școlară
Este raportată o unitate de învățământ, la fel ca la începutul intervalului. Acest indicator nu reprezintă numărul clădirilor școlare. Totalul populației școlare este de 288, față de 332, ceea ce înseamnă o scădere de 44 de persoane, respectiv 13,3%.
| Nivel de educație | Începutul intervalului | Finalul intervalului |
|---|---|---|
| Copii înscriși în grădinițe | 60 | 54 |
| Învățământ primar și gimnazial | 272 | 234 |
| Totalul populației școlare raportate | 332 | 288 |
Datele descriu înscrierile în unitățile de învățământ ale comunei, care pot școlariza și copii sau tineri din împrejurimi.
Personal didactic, dotări și biblioteci
| Nivel de învățământ | Unități independente | Cadre didactice |
|---|---|---|
| Primar și gimnazial | 1 | 17 |
| Liceal | — | — |
| Dotare școlară | Număr |
|---|---|
| Săli de clasă | 15 |
| Laboratoare | 2 |
| Ateliere școlare | — |
| Terenuri de sport | 1 |
| Calculatoare | 68 |
| Biblioteci | Număr |
|---|---|
| Total | 3 |
| Publice | 1 |
Unitățile independente au personalitate juridică și pot cuprinde mai multe clădiri și structuri arondate. Cadrele didactice sunt înregistrate la unitatea unde au norma de bază.
Servicii medicale și infrastructură sanitară
Ultima raportare disponibilă prezintă următoarele categorii de unități sanitare, separat pentru proprietatea publică și privată.
| Categoria de unitate sanitară | Proprietate publică | Proprietate privată |
|---|---|---|
| Cabinete medicale de familie | — | 1 |
| Farmacii | — | 1 |
| Puncte farmaceutice | — | 1 |
„Indisponibil” indică lipsa unei valori în raportarea statistică. Semnul „—” arată că nu există o înregistrare pentru combinația respectivă în extrasul consultat; niciunul nu înseamnă zero. Valoarea 0 este păstrată numai unde apare explicit.
Personalul medico-sanitar raportat
| Categoria de personal | Sector public | Sector privat |
|---|---|---|
| Medici | — | 1 |
| Din totalul medicilor: medici de familie | — | 1 |
| Stomatologi | — | — |
| Farmaciști | — | 2 |
| Personal sanitar mediu | — | 1 |
În seria comparată, evoluția este următoarea: medici în sectorul privat: 1 → 1; personal sanitar mediu în sectorul privat: 1 → 1.
Medicii de familie sunt incluși în totalul medicilor și nu se adaugă încă o dată. Numărul de cabinete și numărul de profesioniști sunt indicatori diferiți. Cifrele descriu înregistrările statistice pe sectoare, fără a constitui o numărătoare verificată a persoanelor distincte care pot lucra în mai multe locuri.
Pentru paturile din spitale și centre de sănătate, evidența locală consultată păstrează marcajul „—”.
Turism
Tabelele locale consultate nu oferă pentru Brusturi o defalcare a capacității de cazare, sosirilor și înnoptărilor. Lipsa rândului nu este echivalată cu absența turismului sau cu o valoare zero.
Așezarea geografică și reperele istorice
Brusturi se află în nordul județului Neamț, lângă limita cu Suceava. DN15C oferă legătura rutieră pe direcția Târgu-Neamț–Fălticeni.
În perioada interbelică, comuna a purtat inițial numele Poiana, apoi Brusturi. Ulterior, reunirea cu satele comunei Drăgănești a dus la denumirea Brusturi-Drăgănești. La începutul secolului al XXI-lea, Drăgănești s-a separat din nou, iar Brusturi a rămas cu cele patru sate actuale: Brusturi, Groși, Poiana și Târzia.
Structura etnică și religioasă
Ponderile etnice și cele religioase reprezintă două distribuții distincte, fiecare raportată la întreaga populație recenzată.
| Apartenență etnică | Pondere în populația recenzată |
|---|---|
| Români | 92,54% |
| Alte etnii | 0,05% |
| Apartenență etnică necunoscută | 7,41% |
| Apartenență religioasă | Pondere în populația recenzată |
|---|---|
| Ortodocși | 91,75% |
| Alte religii | 0,79% |
| Apartenență confesională necunoscută | 7,46% |
Apartenența necunoscută este păstrată separat acolo unde este precizată. Diferențele mici față de totalul de 100% pot proveni din rotunjire.
Patrimoniul istoric inventariat
În inventarul consultat sunt 4 înregistrări pentru comuna Brusturi.
| Obiectiv | Localizare | Caracteristici |
|---|---|---|
| Necropola tumulară din Târzia | Târzia, în vatra satului | Sit arheologic din secolele III–IV d.Hr. |
| Așezarea de la „La Izlaz” | Târzia | Sit arheologic neolitic, cultura Cucuteni, faza A. |
| Biserica de lemn „Sf. Voievozi” | Groși | Monument de arhitectură de la începutul secolului al XIX-lea. |
| Biserica de lemn „Sf. Ioan Botezătorul” | Poiana | Monument de arhitectură din secolul al XX-lea. |
Finanțele comunei în execuția bugetară anuală
Execuția bugetară cuprinde venituri de 12.652.072,92 lei și cheltuieli de 12.703.140,12 lei în exercițiul anual consultat. Datele sunt agregate la nivel de ordonator principal: sunt incluse primăria și instituțiile finanțate prin același ordonator.
| Indicator | Total lei | Lei pe locuitor |
|---|---|---|
| Venituri | 12.652.072,92 | 3.432,47 |
| Cheltuieli | 12.703.140,12 | 3.446,32 |
| Diferența venituri–cheltuieli | -51.067,20 | -13,85 |
Indicatorii pe locuitor sunt calculați cu populația de 3.686 de persoane, reperul de recensământ din setul statistic folosit aici. Ei exprimă medii statistice, nu sume primite individual de fiecare locuitor.
Totalurile reprezintă încasările și plățile înregistrate, nu bugetul aprobat. Calculul exclude anumite transferuri între instituții pentru a limita dubla numărare. Diferența dintre venituri și cheltuieli nu arată, singură, banii liberi din conturi sau obligațiile de plată.
Principalele surse de venit
| Sursă de venit | Lei | Pondere |
|---|---|---|
| Fonduri europene nerambursabile prin PNRR | 2.272.815,82 | 17,96% |
| Sume din TVA pentru cheltuieli descentralizate | 1.978.994,64 | 15,64% |
| Sume din impozitul pe venit pentru echilibrarea bugetului local | 1.916.306,04 | 15,15% |
| Subvenții pentru programul Anghel Saligny | 1.000.000,00 | 7,90% |
| Finanțări pentru investiții din licitarea certificatelor de emisii | 995.302,85 | 7,87% |
| Sume din TVA pentru echilibrarea bugetului local | 852.000,00 | 6,73% |
| Sume repartizate din fondul la dispoziția Consiliului Județean | 572.191,00 | 4,52% |
| Finanțări din componenta de împrumut a PNRR | 557.655,95 | 4,41% |
| Subvenții pentru ajutorul de încălzire și suplimentul de energie | 429.348,00 | 3,39% |
| Cote defalcate din impozitul pe venit | 423.281,25 | 3,35% |
| Celelalte poziții de venit, net | 1.654.177,37 | 13,07% |
| Total | 12.652.072,92 | 100% |
Primele două poziții din tabel însumează 33,61% din veniturile raportate. Tabelul prezintă încasări; o finanțare primită nu este echivalentă cu valoarea lucrărilor executate sau cu suma totală contractată.
Finanțările din componenta de împrumut a PNRR descriu proveniența fondurilor. Valoarea datoriei proprii a comunei se stabilește din documentele de împrumut și din evidența datoriei, nu din această rubrică de venit.
Pe ce domenii sunt repartizate cheltuielile
Cele mai mari capitole sunt „Protecția mediului”; „Autorități publice și acțiuni externe”; „Asigurări și asistență socială”. Împreună însumează 63,80% din cheltuielile prezentate. Tabelul arată domeniul în care sunt înregistrate plățile.
| Domeniu | Total lei | Pondere | Lei pe locuitor |
|---|---|---|---|
| Protecția mediului | 3.046.580,28 | 23,98% | 826,53 |
| Autorități publice și acțiuni externe | 2.672.016,70 | 21,03% | 724,91 |
| Asigurări și asistență socială | 2.385.409,00 | 18,78% | 647,15 |
| Locuințe, servicii și dezvoltare publică | 1.575.323,83 | 12,40% | 427,38 |
| Transporturi | 1.416.931,48 | 11,15% | 384,41 |
| Cultură, recreere și religie | 903.288,36 | 7,11% | 245,06 |
| Învățământ | 594.621,98 | 4,68% | 161,32 |
| Ordine publică și siguranță națională | 94.472,00 | 0,74% | 25,63 |
| Agricultură, silvicultură, piscicultură și vânătoare | 14.496,49 | 0,11% | 3,93 |
| Total | 12.703.140,12 | 100% | 3.446,32 |
Ce cuprind capitolele principale
Colectarea, tratarea și distrugerea deșeurilor: 3.036.340,92 lei, adică aproximativ 823,75 lei pe locuitor.
Autorități executive: 2.672.016,70 lei, adică aproximativ 724,91 lei pe locuitor.
Asistență socială în caz de invaliditate: 1.912.941,00 lei, adică aproximativ 518,97 lei pe locuitor.
Drumuri și poduri: 1.416.931,48 lei, adică aproximativ 384,41 lei pe locuitor.
Iluminat public și electrificări: 1.223.453,75 lei, adică aproximativ 331,92 lei pe locuitor.
Învățământ secundar inferior: 573.740,94 lei, adică aproximativ 155,65 lei pe locuitor.
Valorile detaliate sunt deja incluse în capitolele de mai sus și nu se adaugă încă o dată la total. Cheltuielile pentru străzi, drumuri și poduri pot cuprinde construcții, reparații și servicii; întregul capitol nu este echivalent cu investițiile noi.
Sumele pentru învățământ descriu plățile din această raportare locală. Ele nu măsoară toate cheltuielile publice sau private de care beneficiază locuitorii, deoarece există și finanțări gestionate prin alte instituții.
Natura economică a cheltuielilor
Aceleași plăți pot fi citite și după natura lor: personal, bunuri și servicii, ajutoare sociale, active, dobânzi sau proiecte. Aceste categorii reprezintă o altă împărțire a aceluiași total; nu se adaugă la tabelul pe domenii.
| Categorie economică | Lei | Pondere |
|---|---|---|
| Active nefinanciare | 4.637.479,42 | 36,51% |
| Cheltuieli de personal | 3.586.266,00 | 28,23% |
| Proiecte PNRR cu finanțare nerambursabilă | 1.853.541,93 | 14,59% |
| Bunuri și servicii | 1.593.080,59 | 12,54% |
| Asistență socială | 957.512,04 | 7,54% |
| Alte cheltuieli | 67.945,00 | 0,53% |
| Alte transferuri | 11.581,00 | 0,09% |
| Plăți din exerciții precedente recuperate în exercițiul analizat | -4.265,86 | -0,03% |
| Total | 12.703.140,12 | 100% |
Funcționare și dezvoltare
| Secțiune | Lei | Pondere | Lei pe locuitor |
|---|---|---|---|
| Funcționare | 6.202.561,96 | 48,83% | 1.682,74 |
| Dezvoltare | 6.500.578,16 | 51,17% | 1.763,59 |
Activele nefinanciare însumează 4.637.479,42 lei, aproximativ 1.258,13 lei pe locuitor. Categoria cuprinde, între altele, construcții și echipamente. Secțiunea de dezvoltare reprezintă o clasificare distinctă: poate include și cheltuieli pentru proiecte finanțate prin alte titluri, iar valoarea netă ține cont de plățile recuperate.
Poziția negativă privind plăți recuperate este păstrată în calcul. Cheltuielile de personal includ primăria și instituțiile cuprinse în raportare, nu doar angajații aparatului primăriei. Ele includ mai mult decât salariile nete și nu permit calcularea unui salariu mediu fără numărul și structura posturilor finanțate.
Evoluția față de exercițiul anual precedent
Față de exercițiul anual precedent, veniturile cresc cu 0,70%, iar cheltuielile scad cu 7,83%. Comparația folosește sume nominale, fără ajustarea la inflație. Pentru a explica variațiile sunt necesare și documentele proiectelor, rectificările și calendarul plăților.
Ponderile, mediile, diferențele și valorile pe locuitor sunt calculate pe baza sumelor exacte raportate. Pentru indicatorii financiari pe locuitor este folosit același reper de 3.686 de persoane; afișarea este rotunjită la două zecimale.


