Egal cu gust de înfrângere pentru FC Cetatea

0

În etapa cu numărul șapte din seria I a Ligii a III-a, CETATEA Târgu Neamț a făcut cel de-al doilea egal din acest sezon. Vineri, 10 octombrie, meciul desfășurat pe Stadion „Cetatea” împotriva Bucovina Pojorâta s-a terminat cu scorul 3 – 3.

Incapabili de a se concentra pe teren, probabil din cauza problemelor financiare cu care se confruntă clubul de la poalele Cetății, jucătorii târgnemțeni au avut un joc dificil. Într-adevăr, și adversarul a fost unul de luat în seamă: Bucovina Pojorâta este singura echipă din grupă care nu a pierdut niciun meci până acum.

Dacă am avut cea mai bună apărare până la acest meci, acum s-a văzut că ne-am pierdut din concentrare, din cauza problemelor interioare, pe care nu vi le pot spune. A fost un joc dificil, dar în mare parte controlat de noi. Conectarea noastră… a fost deficitară. Am avut o săptămână grea din toate punctele de vedere. Știam că o să ne aștepte un joc greu, dar mă bucur că până la urmă nu am pierdut. Am și eu câteodată ieșiri din cauza tensiunii jocului. Despre arbitraj, nu comentez. Am întâlnit o echipă destul de bună, care și-a atins scopul: nu a pierdut aici. Asta este, mergem mai departe. Noi ne-am dorit foarte mult această victore, dar nu s-a întâmplat”, afirmă Ciprian Danciu, antrenorul principal al echipei târgnemțene.

În minutul 14, echipa locală a deschis scorul prin Bobric. După golurile din minutele 22 și 44, oaspeții câștigă avantaj pe tabela de marcaj. Varea egalează în minutul 57. Scorul devine 3 – 2 pentru Bucovina Pojorâta în minutul 70, spre dezamăgirea susținătorilor, care sunt de părere că „arbitrul și observatorii iau bani degeaba”. Cu câteva minute înainte de fluierul final, Varea marchează cel de-al doilea gol în această repriză, reușind să aducă un egal echipei târgnemțene.

„Sperăm să recuperăm punctele în continuare. Nu ne așteptam la egalitate, avem lotul mai bun ca ei, noi suntem o echipă care jucăm pentru promovare. Au fost însă un adversar dificil în meciul de astăzi”, spune Florin Dutciuc.

În etapa următoare, Cetatea Târgu Neamț întâlnește Ceahlăul II. „Va fi un meci dificil, pentru că se joacă pe teren sintetic. Vom încerca să scoatem maxim”, afirmă Ciprian Danciu. Meciul se desfășoară la Piatra Neamț, sâmbătă, 18 octombrie, de la ora 15.00.