Pieton de 65 de ani, lovit de o mașină/ A fost transferat la Iași
La data de 7 septembrie a.c., poliţiştii din cadrul Poliţiei oraşului Tîrgu Neamţ au intervenit la un accident rutier, produs pe raza localităţii Urecheni, soldat cu rănirea unei persoane.
![](https://www.ziartarguneamt.ro/wp-content/uploads/2020/02/ambulanta-politie-740x360-1.jpg)
Din primele cercetări efectuate de poliţişti a reieşit că, în timp ce un tânăr de 26 de ani, din Păstrăveni, conducea un autoturism pe DJ 155 I, în localitatea Urecheni, pe direcţia Urecheni – Tîrgu Neamţ a acroşat şi accidentat cu partea dreaptă a autoturismului un pieton de 65 de ani, din Urecheni, care se deplasa pe aceeaşi direcţie de mers, pe partea carosabilă, potrivit IPJ Neamț.
În urma impactului a rezultat rănirea bărbatului de 65 de ani, care a fost preluat şi transportat la spital, în vederea acordării de îngrijiri medicale de specialitate.
Potrivit Serviciului de Ambulanță Județean Neamț, acesta a suferit un politraumatism în urma accidentului rutier. Victima a fost preluată de un echipaj cu asistent medical, predată la CPU a Spitalului Orăşenesc Târgu- Neamț. Din CPU TG. Neamţ victima a fost preluată de un echipaj cu medic şi transportată la CPU a Sp. Municipal Roman. Fiind în stare gravă, medicii de acolo au decis transferul bărbatului la Iași.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Poliţiştii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracţiunii de vătămare corporală din culpă.