Ziua Protecţiei Civile celebrată prin minifotbal la Târgu Neamţ

0

Ziua Protecţiei Civile a fost marcată prin goluri la Târgu Neamţ şi anul acesta. În cadrul manifestărilor dedicate acestui eveniment, Detaşamentul de Pompieri Târgu Neamţ  a organizat “Cupa Protecţiei Civile” la minifotbal. Vineri, pe 28 februarie 2014 de la ora 15.00 în sala de sport a Colegiului “Ştefan cel Mare” s-a dat startul competiţiei sportive. În concurs s-au înscris 4 echipe, care au reprezentat o parte din instituţiile publice de stat din oraş: Primăria Târgu Neamţ, Jandarmeria, Poliţia şi bineînţeles organizatorii.

La finalul jocului, pompierii s-au clasat pe primul loc cu 9 puncte, echipa primăriei s-a clasat pe locul al doilea cu 4 puncte, iar locul trei a fost cupat de politişti cu 3 puncte acumulate. Cu doar 1 punct marcat, jandarmii nu au urcat pe podium, însă au primit în schimb “Cupa Fair-Play” la minifotbal.

“Vom continua această tradiţie, care a ajuns la a doua editie, după cum am zis,  şi o vom organiza în fiecare an în idea de a socializa şi a face cât mai mult sport”, a declarat comandantul Detaşamentului de Pompieri Târgu Neamţ, Dumitru Gavrilescu.